Wspieranie rodziny

Rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo - wychowawczych zapewniane jest wsparcie, które polega w szczególności na:

  1. analizie sytuacji rodziny i środowiska rodzinnego oraz przyczyn kryzysu w rodzinie;
  2. wzmocnieniu roli funkcji rodziny;
  3. rozwijaniu umiejętności opiekuńczo- wychowawczych rodziny;
  4. podniesienie świadomości w zakresie planowania oraz funkcjonowania rodziny;
  5. pomoc w integracji rodziny;
  6. przeciwdziałaniu marginalizacji i degradacji rodziny;
  7. dążeniu do reintegracji rodziny;

Wspieranie rodziny prowadzone jest za jej zgodą.

W przypadku gdy ośrodek pomocy społecznej poweźmie informację o rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo - wychowawczych, pracownik socjalny przeprowadza w tej rodzinie wywiad środowiskowy, na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej. Po dokonaniu analizy sytuacji rodziny, pracownik socjalny przeprowadzający wywiad środowiskowy wnioskuje do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przydzielenie rodzinie asystenta rodziny.

 

ASYSTENT RODZINY

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przewiduje funkcję asystenta rodziny. Liczba rodzin, z którymi jeden asystent rodziny może w tym samym czasie prowadzić pracę, jest uzależniona od stopnia trudności wykonywanych zadań, jednak nie może przekroczyć 15. Przydzielenie rodzinie asystenta rodziny następuje na wniosek pracownika socjalnego, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz dokonaniu analizy sytuacji rodziny.  

Do zadań asystenta rodziny należy w szczególności:

  1. opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z pracownikiem socjalnym;
  2. opracowanie, we współpracy z członkami rodziny i koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej, planu pracy z rodziną, który jest skoordynowany z planem pomocy dziecku umieszczonemu w pieczy zastępczej;
  3. udzielanie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego;
  4. udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych;
  5. udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów psychologicznych;
  6. udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych z dziećmi;
  7. wspieranie aktywności społecznej rodzin;
  8. motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych;
  9. udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy zarobkowej;
  10. motywowanie do udziału w zajęciach grupowych dla rodziców, mających na celu kształtowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych;
  11. udzielanie wsparcia dzieciom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych;
  12. podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin;
  13. prowadzenie indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci;
  14. realizacja zadań określonych w ustawie z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”;
  15. prowadzenie dokumentacji dotyczącej pracy z rodziną;
  16. dokonywanie okresowej oceny sytuacji rodziny, nie rzadziej niż co pół roku;
  17. monitorowanie funkcjonowania rodziny po zakończeniu pracy z rodziną;
  18. sporządzanie, na wniosek sądu, opinii o rodzinie i jej członkach;
  19. współpraca z jednostkami administracji rządowej i samorządowej, właściwymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami i osobami specjalizującymi się w działaniach na rzecz dziecka i rodziny;
  20. współpraca z zespołem interdyscyplinarnym lub grupą roboczą, o których mowa w art.  9a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, lub innymi podmiotami, których pomoc przy wykonywaniu zadań uzna za niezbędną.

RODZINY WSPIERAJĄCE

Zostając rodziną wspierająca możesz podzielić się swoim doświadczeniem i wesprzeć inne rodziny. Zasady powoływania i współpracy rodziny wspierającej określa ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Rodzina wspierająca, przy współpracy asystenta rodziny/pracownika socjalnego, pomaga rodzinie przeżywającej trudności w:

  1. opiece i wychowaniu dziecka
    1. organizowaniem czasu wolnego dzieciom (wycieczki do kina, teatru, na imprezy o charakterze rekreacyjnym, edukacyjnym, sportowym),
    2. pomoc w odrabianiu lekcji i przygotowaniu do zajęć szkolnych,
  2. prowadzeniu gospodarstwa domowego (nauka gotowania, dbania o mieszkanie, racjonalnego gospodarowania budżetem domowym)
  3. kształtowaniu i wypełnianiu podstawowych ról społecznych (wypracowanie nawyków wspólnego spędzania czasu przez członków rodziny, wskazówki dotyczące wychowania dzieci)

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Kurowie zaprasza do współpracy osoby i rodziny zainteresowane wsparciem rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.

Osoby chętne do pełnienia funkcji rodziny wspierającej mogą zgłaszać swoją kandydaturę do Ośrodka Pomocy Społecznej. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Kierownika Ośrodka (na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez pracownika socjalnego) z rodziną wspierającą podpisywane są umowy, na podstawie, których rodziny wspierające uprawnione są do zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.

Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z tut. Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Starym Kurowie; ul. Kościuszki 77/4 ; tel. 95 781 95 78 ; e-mail: kierownik@opsstarekurowo.pl

 

Za życiem – koordynowanie wsparcia

Na podstawia art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” do poradnictwa w zakresie:

  1. przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka;
  2. wsparcia psychologicznego;
  3. pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych;
  4. dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej uprawnione są rodziny, w których jest kobieta w czasie ciąży, porodu i połogu, a szczególnie kobieta w ciąży powikłanej oraz  w sytuacji niepowodzeń położniczych lub dziecko, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Poradnictwo koordynowane jest przez asystenta rodziny, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Koordynacja polega na:

  1. opracowywaniu wspólnie z osobami katalogu możliwego do uzyskania wsparcia;
  2. występowaniu przez asystenta rodziny w imieniu osób, na ich żądanie, do podmiotów wskazanych w art. 2 ust. 2 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, z wyłączeniem świadczeniodawców, w celu umożliwienia im skorzystania ze wsparcia.

Koordynacja wsparcia podejmowana jest przez asystenta rodziny na wniosek osób zainteresowanych, złożony do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy kierownika ośrodka pomocy społecznej.

W celu skorzystania ze wsparcia niezbędne jest dostarczenie dokumentu potwierdzającego ciążę lub zaświadczenia potwierdzającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu stwierdzone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej.

Wszelkie informacje można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Starym Kurowie oraz pod numerem telefonu 95 7819578 .

Informator – za życiem

Sprawdź jakie uprawnienia przysługują ci w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”

link: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informator-za-zyciem/

druki do pobrania: Zarządzenie nr OPS.0110.6.2021 Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Kurowie z dnia 13 sierpnia 2021 roku w sprawie wprowadzenia procedury koordynacji asystenta rodziny (PDF, 617KB)
 

PORADNICTWO SPECJALISTYCZNE

Ośrodek Pomocy Społecznej

Ul. Kościuszki 77/4
66-540 Stare Kurowo
tel. 957819578/80/81
strona internetowa: www.opsstarekurowo.pl
email: ops@opsstarekurowo.pl

 

Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Ul. Kościuszki 77/4
66-540 Stare Kurowo
tel. 957819578/81
strona internetowa: www.opsstarekurowo.pl
email: ops@opsstarekurowo.pl

Godziny przyjęć: poniedziałek, środa, czwartek od godz. 7:30 do godz. 15:30; wtorek od godz. 7:30 do godz.17:00; piątek od godz. 7:30 do godz. 14:00

 

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii

Ul. Pocztowa 8
66-540 Stare Kurowo
tel. 957615328
 

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny GKRPA i PN

Ul. Pocztowa 8
66-540 Stare Kurowo
tel. 957615328
 

Przewodniczący GKRPA i PN
Psycholog
Terapeuta ds. uzależnień

Specjaliści w/w przyjmują według potrzeb. Wizyty są umawiane przez pracowników socjalnych, asystenta rodziny tut. Ośrodka, tel. 95 7819579/81, lub za pośrednictwem GKRPA i PN tel. 957615328

 

Urząd Gminy Stare Kurowo

Ul. Daszyńskiego 1
66-540 Stare Kurowo
tel. 957615052
strona internetowa: www.starekurowo.pl
email: urzad@starekurowo.pl

 

Radca Prawny: godziny przyjęć: środa od godz. 13:00 do godz. 15:00. Wizyty są umawiane przez pracowników socjalnych, asystenta rodziny tut. Ośrodka, tel. 95 7819579/81, lub bezpośrednio w Urzędzie Gminy, tel. 95761 5052